Solicitare CMR / ROMÂNIA

Traseu vf. Omu

Trimisă în 21.06.26 17:10
autor liviu49SE [Brăneşti [IF]]
» VIZUALIZĂRI: 161

Pentru ca nu am mai fost de ceva ani (mai precis din 1968) si am promis nepotilor ca anul acesta ii duc la vf Omu, as dori sa stiu care traseu e mai usor.

Ma refer la cel pe la Babele sau cel pe la Obarsia Ialomitei.

Daca cei trei adulti ne mai descurcam pe trasee mai dificile, nepotii au debutat anul trecut in drumetii montane si le-a placut.

Numai bine si calatorii placute!


  • PERIOADA: august septembrie -- NOPŢI CAZARE: 1
  • BUGET: 500 lei -- TRANSPORT: auto
  • ADULŢI: 3 -- COPII: 2 -- VÂRSTA: 10, 14 ani

Răspunsuri

MikaAUPHONE134r[21.06.26 19:43]

Cel mai ușor traseu este cel de la Babele. Puteți merge cu mașina până la Piatră Arsă și de acolo pe jos până la Omu. Și pe Obârșia se poate, este un traseu mai frumos dar se urcă mai mult și mai este și coborârea. În funcție de condiția fizică se poate și acesta. Dar cel mai ușor este cel pe la Babele. Vorbesc de condiții de vară și cu recomandarea de a începe destul de devreme traseul ca să aveți timp și de întoarcere. Dacă ați mai fost pe munte știți și despre echipament. Recomand ghete, rucsac și apă. Cabana Omu e deschisă acum, puteți lua și de acolo ceva de băut sau de mâncare. Drumeție frumoasă!

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 4900 PMA (7 voturi)

adrianaglogoSEPHONE43r[21.06.26 20:11]

@liviu49: Tot pe la Babele zic si eu. În studenție îl făceam duduind! Celălalt e mai solicitant din punt de vedere fizic.

Nu cred că va fi greu pentru copii, dacă sunt obișnuiți cu activitate fizică.

Succes!

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 4200 PMA (6 voturi)

Radix7PAPHONE16r[22.06.26 07:52]

elenaadinaCOPHONE40r[24.06.26 12:20]

@liviu49:

Și noi ne dorim să facem acest traseu! 😊

Din ce am citit și din experiențele povestite de mulți turiști, traseul de la Babele spre Vârful Omu este considerat mai ușor decât cel de la Obârșia Ialomiței. Diferența de nivel este mai mică, iar poteca este mai domoală și mai accesibilă pentru cei care nu au foarte multă experiență montană.

Dacă mergeți cu nepoții și doriți o variantă cât mai lejeră, eu aș alege Babele – Omu. Desigur, vremea și echipamentul potrivit rămân foarte importante, indiferent de traseu.

Vă doresc o excursie frumoasă și multă bucurie alături de nepoți! 🌞

EVALUAȚI:punctaj crt: 50 PMA [std] + 2100 PMA (3 voturi)

AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame

Vrei să vezi cum arată AFA cu mult mai puține reclame? LOGHEAZĂ-TE sau crează CONT NOU
  • După ce ți-ai creat și activat contul, poți accesa AFA fără reclame devenind membru afaFanClub
  • [4] total răspunsuri, până acum
  • SCRIE UN RĂSPUNS

    Doar utilizatorii autentificați (logați) pot răspunde.
    • Aveți deja un cont AFA? — logați-vă (autentificați-vă)
    • Nu aveți încă un cont AFA? — vă puteți crea unul în 10 sec
    Puteți folosi meniul „VIZITATOR” (vezi dreapta-sus) — atât pentru LOGARE cât și pentru CONT NOU

    Abonament

  • NU sunteți abonat/ă la acest fir de discutie - [NU primiți înștiințări când se scrie un răspuns] -- vă puteți însă abona mai jos
  • #G#9
      SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.14729404449463 sec
    ecranul dvs: 1 x 1