GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ
Înfometați prin Zhangjiajie – foaia magică și răspunsul „Nu, ninica!” 😄
Salutare, dragii mei!
Ce drăguț din partea voastră că ați deschis această pagină! Mulțumesc! 😊
Ups! Nu sunteți bucuroși? Atunci închideți-o repede! 😄
Nu, nu intenționez să vă plictisesc. Vreau doar să vă povestesc, pe scurt, despre aventura noastră de a găsi ceva de mâncare și de a lua masa în Zhangjiajie !😄
Știți ce mi-a fost cel mai urât și mai greu în China? Să merg cu metroul, unde era extrem de aglomerat și mă simțeam ca o sardină într-o conservă, și să caut mâncare cât de cât comestibilă și pe gustul nostru! 😄
Noi am venit de acasă pregătiți. Aveam pe o foaie câteva preparate traduse în limba chineză, pe care speram să le găsim mai ușor prin restaurante: găluște fierte cu carne de pui (鸡肉水饺), noodles prăjiți cu pui dulce-acrișor (糖醋鸡丁炒面), noodles cu pui caramelizat (蜜汁鸡肉面), noodles prăjiți cu creveți (虾仁炒面), precum și propoziția salvatoare „Nu mănânc picant” (我不吃辣。). La nevoie, eram pregătiți să comandăm și două sticle de bere Qingdao la temperatura camerei (两瓶青岛啤酒,温的,谢谢!).
Ca să vă faceți o idee, în Zhangjiajie localnicii iubesc mâncarea și băutura! Veți găsi o mulțime de străduțe pline de restaurante și localuri unde se poate servi masa.
Ne-am plimbat destul de mult pe aceste străduțe și, ori de câte ori ni se părea că un local arată mai curat și cât de cât confortabil, intram înăuntru și scoteam foaia magică. 😄
Îi arătam ospătarului ce ne doream, acesta citea atent, după care își încrucișa brațele și ne transmitea, pe înțelesul tuturor: „Nu ninica!”, vorba bunicii mele. 😄
Așa că ne luam foaia, ne păstram optimismul și porneam mai departe spre următorul local.
După mai multe încercări eșuate, ne-am hotărât să luăm ceva la pachet și să mâncăm în camera de hotel. Preparatul conținea noodles și carne de porc, dar, cum era de așteptat, nu a fost deloc pe gustul nostru.
Carnea avea foarte multă grăsime, iar combinația ni s-a părut ciudată. Ziceai că au amestecat tăițeii cu untură dulce de porc, cu o ușoară tentă de desert.
Am mâncat, nu am avut încotro, pentru că îmi era foame, dar nu mi-aș mai dori vreodată așa ceva! 😄
Am mai cumpărat dintr-un loc și o pizza, crezând că aceasta va fi mai apropiată de gustul cu care eram obișnuiți. Din păcate, am fost foarte dezamăgiți când am constatat că până și „cașcavalul” ras, sau mozzarella, ce-o fi fost, avea tot un gust dulceag. Serios, începeam să cred că oamenii ăștia pun zahăr în orice! 😄
Ne-am gândit foarte serios că trebuie să găsim o soluție pentru zilele petrecute în Zhangjiajie, deoarece nu puteam supraviețui doar cu biscuiți și micul dejun de la hotel. 😄
Astfel, am găsit o soluție cât de cât acceptabilă: să mâncăm burgeri la un McDonald’s din Zhangjiajie și la un KFC din Wulingyuan. Deși nu sunt o mare fană a acestui tip de mâncare, ne-am gândit că nu au cum să schimbe prea mult gustul unor produse care fac parte dintr-un lanț internațional și au rețete bine stabilite. 😄
Nici restaurantul KFC și nici cel McDonald’s nu sunt afișate direct pe Google Maps, explicația fiind că în China se folosesc alte aplicații și sisteme de hărți, precum Baidu Maps, totuși am reușit să fac un efort pentru voi și să le indentific după filmarea video pe care am făcut-o la fața locului.
DATE DE CONTACT:
MCDONALD ’S ZHANGJIAJIE HUATIANCHENG
ADRESĂ:
Huatiancheng Shopping Mall (华天城商场), parter,Dayong Road, Yongding District Zhangjiajie, Hunan 427000, China
Plus Code: 4F6J+PPR
Restaurantul McDonald’ se află la circa 500 m de hotelul Zhangjiajie Chensheng International la care am stat noi și 300 m de stația telecabinei Tianmen.
Localul era destul de mic și am fost bucuroși să găsim o masă liberă, întrucât nu erau foarte multe, iar cele existente erau ocupate aproape exclusiv de turiști străini. (Nici nu era de mirare! 😄)
În cele din urmă, am comandat doi burgeri de vită, două porții de cartofi prăjiți și două pepsi, pe care le-am achitat cu aplicația Alipay, scanând codul QR afișat la casă.
Poate că nu a fost cea mai autentică experiență gastronomică din China, dar după toate aventurile noastre culinare, masa aceasta ni s-a părut aproape un festin!😄
Nota de plată a fost de aproximativ 100 de yuani, circa 65 de lei, sumă care ni s-a părut destul de rezonabilă.
În Wulingyuan am mâncat la un KFC care se afla pe partea dreaptă la circa 50 m distanță de Poarta de Est a Parcului Național Zhangjiajie , lângă un magazin Meiyijia.
Spațiul din interior era destul de mic și nu foarte curat.
Aici am comandat doi burgeri premium de vită, trei porții de cartofi prăjiți și două pahare de Cola.
Nu pot să afirm că au fost cei mai gustoși burgeri, dar măcar nu erau dulci! 😊
Nota de plată a fost de aproximativ 140 de yuani, adică în jur de 90 de lei, sumă achitată tot cu aplicația Alipay.
A treia noastră experiență cu burgeri și cartofi prăjiți a fost la Marele Pod de Sticlă din Grand Canyon Zhangjiajie, într-un local al lanțului chinezesc Tastien (Chinese Burger), aflat într-un mic centru comercial de cealaltă parte a podului, după traversare. Prețurile au fost ceva mai mici decât la McDonald’s și KFC, motiv pentru care am comandat fără prea multe ezitări. Gustul a fost însă puțin diferit, chifteaua din carne având o aromă ușor dulceagă, dar sosurile condimentate au salvat impresia finală. 😄
CONCLUZIE
După asemenea experiențe gastronomice, vă imaginați cu câtă poftă am mâncat după ce ne-am întors acasă în țară!
Oricum, în China, ceea ce ne-a salvat cât de cât a fost micul dejun de la hotel, unde până la urmă tot reușeam să găsim ceva comestibil. 😄
V-a plăcut articolul despre experiențele noastre culinare din Zhangjiajie?
„Nu ninica!” vorba bunicii mele .😄
Ei bine, atunci vă doresc o zi cât mai frumoasă, ceea ce îmi doresc și mie! Măcar eu m-am distrat amintindu-mi cum a fost! 😄
AmFostAcolo fără reclame?
- Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
- Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult
Trimis de elenaadina in 24.06.26 11:11:10
- Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.
8 ecouri scrise, până acum, la acest articol
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol
8 ecouri scrise, până acum, la acest articol
Doi prieteni, un englez și un chinez, se plimbau împreună prin Londra. - Uită-te la toate steagurile astea! Îmi umplu sufletul de mândrie patriotică! - Dar, Chan, tu ești chinez, iar astea sunt steaguri britanice! - Da? Uită-te la etichete.
care-i legatura intre subiectul postarii, banc si melodia propusa pentru fondul sonor?
simplu, nici una!
@webmaster13:
Tocmai ați creat un banc în banc! 😄
Mai întâi râzi la povestea cu englezul și chinezul, iar apoi la concluzia că nu există nicio legătură între postare, banc și melodie! 🤣
Îmi place și melodia! 😊
Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Zhangjiajie? , ZHANGJIAJIE" (nou-creată pe sait)
@elenaadina: Când ți-am citit articolul, care mi-a plăcut, mi-am amintit de excursia mea în China, când am fost nu în Zhangjiajie ci în alte locuri din imensa Chină.
Au trecut de atunci 10 ani dar sunt lucruri ce nu se pot uita.
Tot așa aveam micul dejun asigurat, mai cumpăram fructe, ceva dulciuri și tot la McDonald’s am mâncat și noi cu mici excepții. Parcă KFC nu era atunci. 🤗
@mprofeanu:
"Când ți-am citit articolul, care mi-a plăcut, mi-am amintit de excursia mea în China, când am fost nu în Zhangjiajie ci în alte locuri din imensa Chină. "
Mă bucur că v-am evocat amintiri sper plăcute!
"Tot așa aveam micul dejun asigurat, mai cumpăram fructe, ceva dulciuri și tot la McDonald’s am mâncat și noi cu mici excepții. Parcă KFC nu era atunci. "
Înseamnă că ați dus dorul mâncării de acasă, ca și mine!
Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou! 🤗
@webmaster13:
Corect este MCDONALD ’S ZHANGJIAJIE HUATIANCHENG, nu Jiefang.
Am completat datele de contact.
În primul rând: mi-e tare greu să citesc/descifrez numele localității chineze pe unde ați fost/mâncat voi
... drept urmare i-am spus simplu: zbanghie!
Mie-mi place mâncarea chinezească
... cel puțin asta care se găsește prin Mall-urile noastre, sau prin restaurantele cu specific chinezesc!
Nici mie nu-mi place mâncarea de la McDonald’s, nici burgerii cu cartofi prăjiți și nici alte preparate de-acolo!... nu știu ce aș fi făcut în locul vostru
... cred că aș fi ales doar pizza, chiar dacă nici cu ea nu mă împac prea bine, având multă cocă!
Oriunde ne-am afla, tot găsim ceva de mâncare, mai mult sau mai puțin pe gustul nostru!... ![]()
![]()
![]()
@doinafil:
Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou! 🤗
"Mie-mi place mâncarea chinezească... cel puțin asta care se găsește prin Mall-urile noastre, sau prin restaurantele cu specific chinezesc! "
Și mie mi-a plăcut mâncarea chinezească pe care am mâncat-o în România, în Bulgaria și în Thailanda!
În schimb, în China am descoperit că este foarte diferită de cea cu care eram obișnuită, iar multe preparate nu au fost pe gustul nostru...
La McDonald’s... ce să facem? 😊
Soțului meu îi plac burgerii mai mult decât îmi plac mie! Eu aș fi renunțat bucuroasă la ei dacă am fi avut și varianta de pizza, dar, din păcate, nu am găsit-o... poate era dar nu am observat-o noi...
Un weekend liniștit și minunat să aveți! 🤗🌷
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)

Rog așteptați...











